Regionalizacja obostrzeń. Dr Cholewińska-Szymańska: granica województwa wydaje się bardziej zrozumiała
- Granica województwa wydaje się bardziej wyrazista i bardziej zrozumiała dla ludzi - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, mazowiecki konsultant ds. chorób zakaźnych, odnosząc się do kwestii powrotu do regionalizacji obostrzeń.
2021-03-02, 18:22
W minionym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że dotychczasowe zasady bezpieczeństwa dotyczące kultury, sportu i hoteli będą obowiązywały do 14 marca, z wyjątkiem województwa warmińsko-mazurskiego. Na Warmii i Mazurach hotele, galerie handlowe, kina, teatry i baseny zostały od poniedziałku zamknięte, dzieci z klas I-III powróciły do zdalnej nauki.
W pozostałych 15 województwach, kina, teatry i filharmonie pozostaną otwarte w reżimie sanitarnym - zajęte może być w nich 50 proc. miejsc siedzących, konieczne są maseczki, obowiązuje zakaz konsumpcji. Dopuszczony jest amatorski sport na świeżym powietrzu, otwarte stoki i baseny. Aquaparki i siłownie pozostają zamknięte. Hotele będą dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego - obłożone może być 50 proc. pokoi, a posiłki serwowane tylko do pokoi.
Powiązany Artykuł

W tej gminie w Polsce jest najwięcej zakażeń koronawirusem. Zamknięto przedszkola i szkoły
Regionalizacja obostrzeń
Jednak wzrost zakażeń w kolejnych województwach może spowodować, że zniesione ograniczenia mogą być wprowadzane regionalnie. Dr Grażyna Cholewińska-Szymańska podkreśliła, że czasowe lockdowny opierają się na analizach epidemiologicznych i statystykach wzrostu tydzień do tygodnia.
REKLAMA
Posłuchaj
- Województwo mazowieckie od początku epidemii znajduje się na przodującej pozycji (...), jeśli rozpatrujemy liczbę nowych zachorowań - stwierdziła. Dodała, że ludzie skupieni i przemieszczający się w tak dużej aglomeracji, skupiskach ludzkich i przecinających się węzłach komunikacyjnych, nie przestrzegając reżimów sanitarnych, mogą doprowadzić do ponownego wprowadzenia obostrzeń sanitarnych.
Czy będą powiatowe lockdowny?
Gość audycji przedstawiła argumenty przeciwko regionalizacji obostrzeń w tak małej skali jak powiaty. Przyznała przy tym, że prowadzone regionalnie badania są dość czytelnie w stanie wskazać, w których powiatach czy gminach istnieje zwiększone zagrożenie zakażeń.
- Inni eksperci mówią, że granice powiatów nie są tak precyzyjne jak granice województw. Ludność z tych poszczególnych powiatów właściwie się miesza między sobą - powiedziała. - Granica województwa wydaje się bardziej wyrazista i bardziej zrozumiała dla ludzi - dodała.
REKLAMA
- "Tutaj nie widać trzeciej fali". Niedzielski o zachorowaniach na COVID-19 wśród lekarzy
- Dziś prawie 8 tys. zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane
W rozmowie również o tym, czy można zamknąć Warszawę, o kampaniach informacyjnych dotyczących podstawowej wiedzy medycznej, a także jak Polska wypada na tle innych krajów europejskich, jeśli chodzi o walkę z epidemią.
Zachęcamy do wysłuchania nagrania.
***
REKLAMA
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Aleksander Ziemiańczyk
Gość: dr Grażyna Cholewińska-Szymańska
Data emisji: 02.03.2021
REKLAMA
Godzina: 17.48
Polskie Radio 24/st/PAP
REKLAMA